Özbəkistanın Xarici İşlər Nazirinin birinci müavini Bahromjon Aloyev, Türkmənistan, Tacikistan, Qırğızstan və Qazaxıstan səfirləri ilə görüşüb.
TurkicWorld AzerVoice-ə istinadən xəbər verir ki, görüşdə, Özbəkistan ilə Mərkəzi Asiya ölkələri arasında ikitərəfli və çox tərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinə dair məsələlər müzakirə edilib. Müzakirələr, regional əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi və qarşılıqlı maraqların təmini istiqamətində olan sahələrə yönəlib.
Tərəflər, iqtisadi əlaqələrin gücləndirilməsi, ticarət dövriyyəsinin artırılması, nəqliyyat və infrastruktur sahələrində əməkdaşlığın inkişafı, habelə mədəni və elmi sahələrdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi məsələlərini müzakirə ediblər.
Eyni zamanda, görüşdə əsasən “Mərkəzi Asiya - Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurası” çərçivəsində strateji dialoqun gücləndirilməsi məqsədilə regional əməkdaşlığı möhkəmləndirmək üçün birgə tədbirlər təşkil edilməsi məsələləri müzakirə olunub. Tərəflər, Ərəb dövlətləri ilə əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi və qarşılıqlı faydalı əlaqələrin qurulması məqsədilə müxtəlif tədbirlərin həyata keçirilməsi üçün konkret addımlar atılacağını vurğulayıblar.
Bundan əlavə, görüşdə regional təhlükəsizlik və sabitlik məsələləri, xüsusən də transsərhəd əməkdaşlıq, sərhəd təhlükəsizliyi və regional iqtisadi inkişafın dəstəklənməsi üçün birgə yanaşmaların formalaşdırılması məqsədilə müzakirələr aparılıb. Tərəflər həmçinin, regional bazarlarda işbirliyinin artması və investisiya mühiti haqqında fikir mübadiləsi ediblər.
Bu ilin sonunda “Mərkəzi Asiya — Ərəb Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurası” sammitinin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Sammitin məqsədi, region ölkələri arasında uzunmüddətli və dayanıqlı əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulması, strateji tərəfdaşlıqların inkişaf etdirilməsi və birgə maraqların təmini üçün konkret layihələrin müzakirə edilməsidir. Sammitdə, həmçinin, ticarət, iqtisadiyyat, təhlükəsizlik və mədəniyyət sahələrindəki gələcək əməkdaşlıq yolları müəyyənləşdiriləcək.
Bu sammitin regional və beynəlxalq əhəmiyyət kəsb etdiyi və Mərkəzi Asiya ilə Ərəb Dövlətləri arasında yeni bir əməkdaşlıq dövrü açacağı gözlənilir. Tərəflər bu çərçivədə birgə strateji hədəflərə çatmaq üçün daha sıx əməkdaşlıq etməyə hazır olduqlarını bildiriblər.
BAKI, AzerVoice
AzerVoice xəbər verir ki, görüşdə, Özbəkistan ilə Mərkəzi Asiya ölkələri arasında ikitərəfli və çox tərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinə dair məsələlər müzakirə edilib. Müzakirələr, regional əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi və qarşılıqlı maraqların təmini istiqamətində olan sahələrə yönəlib.