ABŞ Donald Tramp Sülh Şurasının Vaşinqtonda keçirilən ilk iclası
Sülh Şurası səlahiyyət və nüfuz baxımından ən əhəmiyyətli strukturdur - Donald Tramp
Sülh Şurası səlahiyyət və nüfuz baxımından ən əhəmiyyətli strukturdur.
TurkicWorld xəbər verir ki, bu sözləri ABŞ Prezidenti Donald Tramp Sülh Şurasının Vaşinqtonda keçirilən ilk iclasında deyib.
"Sülh Şurasının iclası çox vacibdir. Hesab edirəm ki, bu, nüfuz və nüfuz baxımından ən əhəmiyyətli şuradır. Dünyanın ən böyük liderləri burada toplaşdığı üçün indiyə qədər belə bir şey olmayıb. Demək olar ki, hər kəs iştirakını təsdiqləyib və hələ iştirak etməyənlər də mütləq iştirak edəcəklər", -
o deyib.
Tramp bu vacib toplantıda iştirak etmək üçün uzun məsafələrə səyahət edən liderlərə və rəsmilərə təşəkkür edib.
"Daha da çox çalışmalıyıq. Sülh Şurası əsasən Yaxın Şərqdən olan liderləri, inanılmaz dərəcədə hörmətli şəxsləri, eləcə də dünyanın müxtəlif ölkələrindən nümayəndələri bir araya gətirir. Onlar həmçinin maliyyələşdirmələrində son dərəcə səxavətli olublar. Daha sonra müzakirə edəcəyim kimi, Amerika Birləşmiş Ştatları da əhəmiyyətli bir töhfə verib, çünki sülhdən vacib heç nə yoxdur. Və sülhdən ucuz heç nə yoxdur: müharibələr sülh yaratmaqdan yüz dəfə baha başa gəlir", - o əlavə edib.
Xatırladaq ki, bu il yanvarın 16-da Tramp Sülh Şurası adlı beynəlxalq təşkilat yaratmaq qərarını elan etmiş və Azərbaycan Respublikasını təsisçi üzv olmağa dəvət edib
Azərbaycan bu dəvəti qəbul edib və Amerika tərəfini Sülh Şurasının təsisçi üzvü olmaq niyyəti barədə məlumatlandırıb.
Yanvarın 22-də Davosda "Sülh Şurası Xartiyası"nın imzalanma mərasimi keçirilib (Board of Peace Charter).
Prezident İlham Əliyev və tədbirdə iştirak edən digər dövlət və hökumət başçıları "Sülh Şurası Xartiyası"nı imzalayıblar.