Almaniyanın Saksoniya əyalətinin baş naziri Mixail Kreçmer, Almaniya və Avropa İttifaqının (Aİ) Rusiyaya qarşı tətbiq olunan sanksiya rejimini yüngülləşdirmək barədə düşünməli olduqlarını bildirib.
TurkicWorld AzerVoice-ə istinadən xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, bu məhdudiyyətlər Avropa üçün uzun müddətdə mənfi nəticələrə yol açır və artıq bu barədə müzakirələrə başlamaq lazımdır.
Kreçmer bildirib ki, hazırkı sanksiyalar həm Avropa, həm də Rusiya üçün zərərlidir. O, bu vəziyyəti düzgün qiymətləndirmək və qarşı tərəfin vəziyyətinə daha diqqətlə yanaşmaq lazım olduğunu vurğulayıb.
Bu məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması, Avropanın iqtisadiyyatını daha da gücləndirə bilər və həmçinin beynəlxalq əlaqələrin yaxşılaşmasına töhfə verərdi.
Baş nazir əlavə edib ki, o, bu məsələdə Rusiya Prezidenti Vladimir Putin ilə Almaniyanın gələcək kansleri Frederix Merz arasında danışıqların başlanmasını gözləyir. Bu danışıqların məqsədi yalnız sanksiyaların yumşaldılması yox, həm də iki ölkə arasındakı strateji əlaqələrin gücləndirilməsidir. Kreçmer, sanksiyaların tətbiqinin daha geniş mənada uzunmüddətli hədəflər baxımından nəzərdən keçirilməli olduğunu qeyd edib.
Əvvəlki Almaniya kansleri Olaf Şolts isə, Rusiyaya qarşı sanksiyaların götürülməsi ilə bağlı hər hansı bir müzakirəni istisna edib. O, bildirib ki, sanksiyalar yalnız Ukraynada sülh bərpa olunana qədər qüvvədə qalacaq. Şolts, bu məhdudiyyətlərin məqsədinin Rusiya ilə diplomatik dialoqun gücləndirilməsi və beynəlxalq hüququn qorunması olduğunu vurğulayıb.