Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev və Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Toqayev 29 martda Almatı şəhərində qeyri-rəsmi görüş keçiriblər.
TurkicWorld AzerVoice-ə istinadən xəbər verir ki, iki ölkənin nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə Özbəkistan-Qazaxıstan qonşuluq, strateji tərəfdaşlıq və ittifaq münasibətlərini möhkəmləndirmək məsələləri ətraflı şəkildə müzakirə edilib.
Görüşün əvvəlində dövlət başçıları bir-birini və dost xalqları Bahar bayramı Novruz və yaxınlaşan Ramazan bayramı münasibətilə səmimi şəkildə təbrik ediblər.
Dövlət başçıları Özbəkistan və Qazaxıstan Baş nazirlərinin müavinlərinin qarşılıqlı ticarəti artırmaq, maşınqayırma, elektrik mühəndisliyi, neft-qaz, toxuculuq, kənd təsərrüfatı və digər prioritet sahələrdə aparılan əməkdaşlıq layihələri barədə hesabatlarını dinləyiblər.
Prezidentlər sənaye əməkdaşlığı üzrə uzunmüddətli proqramın hazırlanması, regional əhəmiyyətə malik infrastruktur layihələrinin sürətləndirilməsi barədə konkret tapşırıqlar veriblər.
Cari ildə Beynəlxalq Sənaye Əməkdaşlığı Mərkəzinin fəaliyyətə başlaması, birgə xarici ticarət şirkətinin fəaliyyətinin genişləndirilməsi vacibliyi qeyd edilib.
Regional gündəm, o cümlədən yaxın aylarda Özbəkistanda keçiriləcək Mərkəzi Asiya sammitlərinə hazırlıq barədə fikir mübadiləsi aparılıb.