ABŞ Prezidenti Donald Tramp bəyan edib ki, "Qəzza artıq ekstremizm və terror ocağı deyil".
TurkicWorld AzerVoice-a istinadən xəbər vrir ki, bu gün (cümə axşamı) Vaşinqtonda keçirilən Qəzza üzrə Sülh Şurasının ilk iclasında çıxış edən Tramp əlavə edib: "Görünən odur ki, HƏMAS silahlarından imtina edəcək, lakin biz buna tam əmin olmalıyıq".
Sülh Qüvvələri və maliyyə yardımı paketi
Tramp Qəzza üçün təklif olunan sülh qüvvələri barədə danışarkən qeyd edib: "Döyüşmək üçün əsgər göndərməyin zəruri olacağını düşünmürəm". O, bir sıra ölkələrin Qəzza zolağında yardım səyləri üçün 7 milyard dollardan çox vəsait ayırdığını elan edib:
Donor ölkələr: Azərbaycan, Qazaxıstan, BƏƏ, Mərakeş, Bəhreyn, Qətər, Səudiyyə Ərəbistanı, Özbəkistan və Küveyt ümumilikdə 7 milyard dollardan çox töhfə verib.
Xüsusi töhfələr: Səudiyyə Ərəbistanı, Küveyt və Qətərin hər biri 1 milyard dollar ayıracaq.
ABŞ-ın rolu: ABŞ Sülh Şurasına 10 milyard dollar bağışlayacaq.
BMT-yə tənqid və Sülh Şurasının gələcək rolu
Respublikaçı prezident BMT-ni münaqişələrin həllində kifayət qədər fəal olmamaqda tənqid etsə də, ABŞ-ın qurumla sıx əməkdaşlıq edəcəyini bildirib: "Bir gün mən burada olmayacağam, amma BMT olacaq və inanıram ki, o, daha güclü olacaq. Sülh Şurası BMT-yə nəzarət edəcək və onun düzgün işlədiyindən əmin olacaq."
Beynəlxalq Sabitlik Qüvvələri (ISF) formalaşır
Beynəlxalq Sabitlik Qüvvələrinin komandanı general Casper Ceffers beş ölkənin Qəzzaya qoşun göndərməyi öhdəsinə götürdüyünü açıqlayıb:
Qoşun göndərən ölkələr: İndoneziya, Mərakeş, Qazaxıstan, Kosovo və Albaniya.
Polis təlimi: Misir və İordaniya polis heyətinin hazırlanmasını öhdəsinə götürüb.
Komandanlıq: İndoneziya beynəlxalq təhlükəsizlik qüvvələri komandanının müavini vəzifəsini qəbul edib. İndoneziya prezidenti Prabovo Subianto 8000 və ya daha çox əsgərlə töhfə verəcəklərini təsdiqləyib.
Türkiyənin rolu: Türkiyə Xarici İşlər Naziri Hakan Fidan ölkəsinin təhlükəsizlik qüvvələrinə töhfə verməyə hazır olduğunu bildirib.
Yeni Fələstin Milli Polisi
Sülh Şurasının koordinatoru Nikolay Mladenov HƏMAS-ın təsirindən uzaq olan yeni polis qüvvələrinin yaradılması üçün müraciətlərin qəbuluna başlandığını elan edib. Məlumata görə, cəmi bir neçə saat ərzində 2000 nəfər Fələstin Milli Polis Qüvvələrinə qoşulmaq üçün ərizə verib.