Azərbaycan TOBB Türkiyədə Azərbaycan şirkətləri 2025 2025-ci ildə Türkiyədə qeydiyyata alınan Azərbaycan şirkətləri İstanbulda Azərbaycan şirkətləri 2025 Türkiyə şirkət qeydiyyatı statistikası 2024 və 2025 Türkiyə şirkət qeydiyyatı müqayisəsi
Türkiyədə Azərbaycan Şirkətlərinin Qeydiyyatı və Sərmayəsi Azalıb (ÖZƏL)
2025-ci ilin fevrral ayında Türkiyədə Azərbaycan kapitalı ilə 23 şirkət qeydiyyata alınıb ki, bu da 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 12 şirkət azdır.
“Hesabat dövründə Türkiyədə qeydiyyata alınan Azərbaycan şirkətlərinin məcmu kapitalı 245 milyon 500 min türk lirəsi olduğu halda, 2024-cü ilin eyni dövründə bu rəqəm 29 milyon 650 min türk lirəsi təşkil edib”, – deyə TOBB-dan bildirilib.
Qurumdan o da qeyd olunub ki, 2025-ci ilin fevral ayında Azərbaycan şirkətlərinin əksəriyyəti İstanbulda (18) qeydiyyata alınıb.
“İstanbulda qeydiyyatdan keçən Azərbaycan şirkətlərinin ümumi kapitalı 15 milyon 950 min türk lirəsi təşkil edib”, – deyə TOBB-dan qeyd edilib.
Məlumata əsasən, 2025-cü ilin fevral ayında Türkiyədə Azərbaycan kapitalı ilə 8 ticarət şirkəti qeydiyyata alınıb. Qalan şirkətlər iqtisadiyyatın digər sahələrini əhatə edir.