Azərbaycan TOBB Türkiyədə Azərbaycan şirkətləri 2025 2025-ci ildə Türkiyədə qeydiyyata alınan Azərbaycan şirkətləri Türkiyədə Azərbaycan şirkətlərinin kapitalı İstanbulda Azərbaycan şirkətləri 2025 Türkiyə şirkət qeydiyyatı statistikası 2024 və 2025 Türkiyə şirkət qeydiyyatı müqayisəsi
Türkiyədə Azərbaycan şirkətlərinin əksəriyyəti İstanbulda qeydiyyatdan keçib (ÖZƏL)
2025-ci ilin yanvar- dekabr ayında Türkiyədə Azərbaycan kapitalı ilə 123 şirkət qeydiyyata alınıb ki, bu da 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 71 şirkət azdır.
“Hesabat dövründə Türkiyədə qeydiyyata alınan Azərbaycan şirkətlərinin məcmu kapitalı 512 milyon 100 min türk lirəsi olduğu halda, 2024-cü ilin eyni dövründə bu rəqəm 323 milyon 545 min türk lirəsi təşkil edib”, – deyə TOBB-dan bildirilib.
Qurumdan o da qeyd olunub ki, 2025-ci ilin yanvar - dekabr ayında Azərbaycan şirkətlərinin əksəriyyəti İstanbulda (105) qeydiyyata alınıb.
“İstanbulda qeydiyyatdan keçən Azərbaycan şirkətlərinin ümumi kapitalı 478 milyon 300 min türk lirəsi təşkil edib”, – deyə TOBB-dan qeyd edilib.
Məlumata əsasən, 2025-cü ilin yanvar - dekabr ayında Türkiyədə Azərbaycan kapitalı ilə 60 ticarət şirkəti qeydiyyata alınıb. Qalan şirkətlər iqtisadiyyatın digər sahələrini əhatə edir.