Bu gün BƏƏ və Azərbaycan strateji münasibətlərdən zövq alır, xüsusilə də iki ölkə arasında Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq üzrə Əməkdaşlıq sazişinin imzalanmasından sonra münasibətlərimiz daha da inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub.
TurkicWorld xəbər verir ki, bunu Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) İqlim Dəyişikliyi və Ətraf Mühit naziri Amna Aldahak Al Shamsi bu gün Bakıda keçirilən Azərbaycan – BƏƏ qida və kənd təsərrüfatı üzrə tədbir çərçivəsində jurnalistlərə açıqlamasında deyib.
O bildirib ki, BƏƏ-Azərbaycan qeyri-neft ticarətinin həcmi 2,4 milyard ABŞ dollarına çatıb və keçən il 43 faiz artım müşahidə olunub:
"Eyni zamanda BƏƏ və Azərbaycandan olan investisiyaların ümumi həcmi 1 milyard ABŞ dollarını təşkil edir. Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq üzrə Əməkdaşlıq sazişi və davam edən danışıqlar sayəsində biz bunu xüsusilə kənd təsərrüfatı və ərzaq sektorunda daha da inkişaf etdirməyi hədəfləyirik.
Bugünkü tədbir – kənd təsərrüfatı və ərzaq biznesi üzrə dəyirmi masa – çərçivəsində BƏƏ müxtəlif maraqlı tərəfləri, o cümlədən milli hökumət nümayəndələrini, şirkətləri və özəl sektoru bir araya gətirib. Bu dəyirmi masanın əsas məqsədi müzakirələri başlatmaq, imkanları müəyyənləşdirmək və bu imkanları Azərbaycan və BƏƏ üçün konkret və əhəmiyyətli layihələrə çevirməkdir. Bu müzakirələr çərçivəsində BƏƏ-dən Silal, LULU, EFCO, Al-Dahra kimi əsas oyunçular və həmçinin Qida və İçki Biznes Qrupu Azərbaycan tərəfdaşları ilə görüşlər keçirib.
Biz bu müzakirələri izləməyi, onların irəliləyişini təmin etməyi və qarşılıqlı məqsədlərimizə çatmaq üçün addımlar atmağı planlaşdırırıq"
Nazir vurğulayıb ki, BƏƏ və Azərbaycanın kənd təsərrüfatı və ərzaq biznesində güclü tərəfləri var və bu gücləri əməkdaşlığı genişləndirmək üçün istifadə etmək mümkündür:
"Azərbaycan kənd təsərrüfatında güclüdür, BƏƏ isə yüksək texnologiyalı, ağıllı kənd təsərrüfatına və güclü logistika imkanlarına malikdir ki, bu da əməkdaşlıq vasitəsilə yeni bazarların açılmasına kömək edə bilər.
Biz bu müzakirələri konkret layihələrə çevirməyi, həm Azərbaycanda, həm də BƏƏ-də onların nəticələrini qeyd etməyi hədəfləyirik. Bugünkü danışıqların başlanğıcını qoyduğumuz tərəfdaşlarla gələcəkdə də əməkdaşlığı davam etdirmək niyyətindəyik".
"BƏƏ olaraq biz müxtəlif sahələrə, təzə məhsullardan tutmuş heyvandarlıq, ət məhsulları və südçülük məhsullarına qədər diqqət yetiririk. Əməkdaşlıq sahələrini prioritetləşdirəcəyik və bu əməkdaşlığı düzgün iş ortaqları ilə həyata keçirəcəyik. Buna görə də hər iki ölkənin biznes oyunçularını eyni masada toplamaq vacib idi ki, müzakirələr başlasın və yaxın gələcəkdə reallaşsın", - nazir fikrini yekunlaşdırıb.